Masz pytania?

sklep@martyn-ex.pl

22 428 51 76

Czynne w godzinach

9:00-17:00

O klimatyzacji - słów kilka

Klimatyzacja - kiedyś symbol luksusu, dziś staje się koniecznością, a jutro będzie standardem.

Kiedy temperatura na zewnątrz rośnie i staje się nieznośna wiele osób poszukuje przyjemnego chłodu klimatyzowanych wnętrz. Nasze klimatyzatory zapewniają komfort wyzwalają poczucie luksusu dzięki innowacyjnej, wciąż badanej i rozwijanej technologii.

Oferowane przez nas klimatyzacje to nie tylko chłód oraz komfort w domu lub w miejscu pracy, to przede wszystkim zdrowie, poczucie czystości i świeżości.

Chłodne, zdrowe, a także wolne od alergenów otoczenie, staje się nie tylko komfortem fizycznym, ale i emocjonalnym - to doskonałe rozwiązanie dla Alergików.

Nasze klimatyzacje wyposażone są w filtry, które absorbują nieprzyjemne zapachy, dym z papierosów, zapachy zwierząt domowych oraz kurz, w zamian otrzymujemy czyste bezwonne i odświeżone powietrze.

Oferowane przez nas klimatyzatory inwerterowe to nie tylko stylowy wygład podkreślający wyraz wnętrza, to także cicha praca, najwyższa oszczędność energii i niezawodność w działaniu.

Nasze klimatyzacje to doskonały wybór dla osób, które dbają o zdrowie swoje i swoich najbliższych, doceniają wysoką efektywność w pracy, a także zdecydowanie postawiły na jakość.

Wniosek jest jeden: Klimatyzacja to nie tylko chłodzenie pomieszczenia, w którym przebywamy, to znacznie więcej, gdyż jest to proces dostosowania temperatury, wilgotności, czystości i dystrybucji powietrza w pomieszczeniu, w którym mieszkamy, czy też pracujemy.


A oto kilka informacji o samej klimatyzacji - na czym to polega, jak działa i co nam daje.


Zasady działania klimatyzacji

Zasada działania klimatyzacji, to pobrać energię w jednym miejscu i oddać ją w innym.
Ten proces wymaga jednostki wewnętrznej, zewnętrznej oraz miedzianych rur do połączenia obu urządzeń. Poprzez rury z jednej jednostki do drugiej przepływa czynnik chłodniczy. To właśnie czynnik chłodniczy pobiera energię w jednej jednostce i oddaje ją w drugiej.

Jednostka wewnętrzna
Wentylator wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Zimny czynnik chłodniczy pochłania ciepło z powietrza i do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze.

Rury miedziane
Czynnik chłodniczy krąży w rurach między jednostkami przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.

Jednostka zewnętrzna
Poprzez sprężenie czynnik chłodniczy w stanie gazowym zostaje ogrzany i zwiększa się jego punkt wrzenia. Ciepło uzyskane w wyniku sprężenia oddane zostaje do powietrza na zewnątrz przy pomocy wentylatora. Wentylator wywiewa powietrze na wymiennik ciepła

Czynnik chłodniczy
Ciekły czynnik chłodniczy wraca do jednostki wewnętrznej.

Jednostka wewnętrzna
W jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy jest rozprężany, co umożliwia mu pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu.

Klimatyzatory działają na zasadach podobnych do działania lodówki, gdzie czynnik chłodniczy przepływa przez system i zmienia swój stan. Jest to tzw cykl chłodniczy, który w przypadku klimatyzacji składa się z czterech procesów.

Cykl chłodzniczy

I Proces: sprężarka pompuje czynnik chłodniczy przez system. Przed sprężarką czynnik chłodniczy jest gazem pod niskim ciśnieniem, w sprężarce zostaje on poddany wysokiemu ciśnieniu i ogrzany, następnie przepływa w stronę skraplacza.

II Proces: w skraplaczu sprężony gorący gaz oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz i staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem.

III Proces: sprężona ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, który zmniejsza jej ciśnienie i dlatego temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. W ten sposób powstaje zimny rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.

IV Proces: rozprężony czynnik chłodniczy płynie do parownika, gdzie poprzez parowanie pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniu przechodząc w rozprężony stan gazowy. Gaz płynie z powrotem do sprężarki, gdzie cały cykl zaczyna się od nowa.

Cykl ten może zostać odwrócony przy pompie ciepła


Pompa ciepła


Pompa ciepła
daje nam możliwość skorzystania także z grzania, gdy istnieje taka potrzeba. Zasadą działania pompy ciepła jest to, że może ona odwrócić proces przenoszenia ciepła z jednego miejsca w inne.

Energooszczędność? Tak. Pompy ciepła są o wiele bardziej energooszczędne niż inne systemy grzewcze. Dlaczego? Otóż, pompa ciepła „przenosi ciepło” i nie spala żadnego paliwa. Dlatego pompy ciepła są do pięciu razy bardziej energooszczędne niż inne systemy grzewcze.

Pompa ciepła pobiera energię z zewnątrz i przenosi ciepło do pomieszczenia. Taka zasada działania utrzymuje się nawet w bardzo zimne dni z temperaturami do -5°C, -10°C lub nawet -15°C. Wszystko zależy od rodzaju zamontowanego systemu klimatyzacyjnego.

Chłodzenie-Grzanie?
Tak. Klimatyzacja z pompą ciepła zastępuje system grzewczy i pozwalają chłodzić i ogrzewać pomieszczenie jednym urządzeniem klimatyzacyjnym. Takie rozwiązanie zapewnia nam oszczędności w całorocznych kosztach i zużyciu energii.


Technologia Inwerterowa


Technologia inwerterowa wbudowana jest w jednostkę zewnętrzną. Można ją porównać do technologii w samochodzie: " Im mocniej naciskasz gaz, tym szybciej jedziesz". Inwerter stopniowo zwiększa swoją moc w zależności od wydajności potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Działanie jednostki bez inwertera można porównać do włączania i wyłączania lampy. Włączenie tego typu urządzenia powoduje uruchomienie na pełnej mocy.

Zakup klimatyzatora z inwerterem zwraca się także poprzez zwiększenie komfortu jej użytkownika.

Zalety technologii inwerterowej:

Szybsze osiągnięcie żądanej temperatury
Czas rozruchu zmniejszony o 1/3
Oszczędność energii i pieniędzy : zużycie energii jest o 30 % niższe
Eliminacja cykli załączania/wyłączania, dzięki czemu nie występują skoki napięcia
Redukcja kosztów energii o 1/3 (w porównaniu do normalnych jednostek)
Brak wahań temperatury


Niestety, ta kategoria nie zawiera produktów.
Zapraszamy do przejrzenia asortymentu w pozostałych kategoriach.